יום שלישי, 29 בנובמבר 2011

מפעל ההורים הראשון - מפעל הצעצועים של מפלסים

קודם כל - התנצלות... אני עסוקה עכשיו בכתיבה לא אינטרנטית של כל מה שאספתי בשנים האחרונות - ובמקום לכתוב כאן אני כותבת במרץ בשביל ספר עתידי. מקווה שייצא מזה משהו מעניין. בקיצור - סליחה לכל מי שדאג שנעלמתי. סיבות טובות - לא לדאוג!

---

ועכשיו לסיפור של היום - מפעל ההורים הראשון בקיבוץ. ולא סתם קיבוץ!

רובנו מכירים את התוצרת (כל אחד בקיבוצו-הוא) של התעסוקה המקומית לחברים מבוגרים: בובות סרוגות, בובות תפורות, צעצועים קטנים, תמונות, שטיחים וכו. עד לא מזמן חשבתי שזאת תופעה שהתחילה בשנות ה70-80 - כשהתבגרו החברים המייסדים. אבל כל התאוריה קרסה כשנתקלתי בתמונה הזאת ששלח לי אספן הצעצועים ירון גאייר.בהתחלה לא ידעתי מה מקור התמונה שירון סיפר שהגיעה מקיבוץ כלשהו. אבל אח"כ מצאתי עותק שלה באוסף התצלומים הלאומי. את התמונה צילם פריץ כהן - וכתוב שמופיע בה אהרון הורסלביץ ממפלסים - באפריל 1955.

מפלסים הוא קיבוץ שקם בשנה שלאחר קום המדינה. מפלסים הוא גם הקיבוץ הדרום אמריקאי הראשון. והנה ההכרזה על יסוד הקיבוץ:

דבר, 13/6/1949
קיבוץ דרום אמריקאי הוא קיבוץ מיוחד - מהרבה מאוד בחינות - אבל את הסיבה שמעניינת אותנו היום צריך להסביר בצורה מסודרת...

את מפלסים הקים גרעין משמעותי של יוצאי מוסזוויל (גם כאן וכאן). אנשי מוזסוויל הם מהגרים יהודים ממזרח אירופה שהגיעו לארגנטינה בסוף המאה ה19 ומימשו, בעזרתו של הברון הירש, את החלום החלוצי החקלאי של ההתיישבות היהודית  - אבל בארגנטינה... מפלסים הוא למעשה הייצוג הגדול של מוזסוויל בארץ ישראל. יש עוד גרעינים שעלו מארצות דרום אמריקה, כפי שתראו בהמשך - אבל מפלסים הוא הקיבוץ הדרום אמריקאי הראשון.

ומתוך העובדה שבמוזסוויל ישבו משפחות שלמות שלא נפגעו באופן ישיר ממלחמת העולם השנייה ומהשואה - מקימי מפלסים הביאו אתם את ההורים... ולא סתם הורים - אלא הרבה הורים!


דבר, 19/4/1951:


חיפשתי בהרבה מקומות אחרי האיש עם הצעצוע שבתמונה - קיוויתי למצוא מישהו שמכיר אותו או את ילדיו. ובמקום איש מצאתי ספר מ1957 בהוצאת הקק"ל שכתב משה (מואיז) חוסלביץ' - וקניתי אותו בeBay...הספר מוקדש לאביו של הכותב. אני מאמינה שהאב הוא-הוא האיש עם הצעצוע שבתמונה... (חוסלביץ' - יוסלביץ' - הורסלביץ' - כתובים כנראה אותו הדבר בספרדית). הספר כולו מספר את תולדות החלוציות של עליית דרום אמריקה בקיבוצים בישראל...הוא נפתח במפה של תפוצת דרום אמריקה בקיבוצים השונים בשנת 1956:


יש בו תמונות של הקמת מפלסים (שימו לב למספר המזוודות שבאוהל!) ושבע שנים אח"כ:


יש בו רשימה של הישובים שעד 1956 הצטרפו אליהם גרעינים דרום אמריקאים (חלוקה לפי מדינות מוצא ולפי תנועות אידאולוגיות):וגם פירוט של שנים וגודל הקבוצות - למי שקורא ספרדית (והנה הרשימה המקוצרת: עמיר, בחן, ברור-חיל, דביר, עין החורש, עין השלושה, עין צורים, עברון, געש, גת, גזית, גבעת חיים, יד מרדכי, כפר סאלד, כיסופים, מעברות, מפלסים, מגידו, מצר, מבוא-בית"ר - המושב השיתופי, משמר הנגב, נאות מרדכי, נגבה, ניר עם, ניר יצחק, ניצנים, סעד, רמת השופט, רמות מנשה, רבדים, שומרת, תל יצחק, טירת צבי, ואושה):ובספר ישנן גם תמונות מחיי הקיבוץ:


ילדים בגן 

 שלושה דורות מתכנסים בשעת המנוחה


ו.... ו... ו... הסבים במקום עבודתם: מפעל הצעצועים...


הסבים במקום עבודתם: מפעל הצעצועים

תודו שלמרות הכיתוב - התמונה מוזרה! יש שם מגירות ולא צעצועים. אבל בכל זאת כתוב - מפעל צעצועים!

כאן די נתקעתי... ברקע כבר כתבתי לראש המועצה האיזורית שער הנגב - אלון שוסטר - בן מפלסים שיש לו גם בלוג... הוא הפנה אותי לאמא שלו - יעל, ולאליהו לוין - הארכיונאי של מפלסים.

מה אגיד לכם - קיבוץ דרום אמריקאי הוא קיבוץ עם אופי - ובעיקר קיבוץ עם הרבה הומור! לכולם יש שם פנימי ושם רשמי... דיברתי עם לייקה, עם טייבה, עם גלוריה, עם אלבה, עם ססר (שכבר עזב ועבר לעפולה), עם הנייה, וגם עם אליהו עצמו שבכלל קוראים לו אליאס... כולם היו נחמדים, מסבירי פנים ובעלי הומור דרום-אמריקאי דק-אך-מובהק. 

ואליהו, שהוא בעצם אליאס, מצא עבורי את הקטע המדהים הבא (כבר אמרתי הומור דרום אמריקאי?):


עלון מפלסים, 21/12/1951, כ"ב כסלו תשי"ב.

בשולי החיים מאת מנחם כרמי - קליטו צלס נפל בבוץ!
- אה... כל כך סבלתי מזה... – אמר לי קליטו וכמעט שבכה –
"אמש נפל קליטו בבוץ, וכמעט שנשברו הצעצועים". פשוט וקצר היינו כותבים בעלון ובזה נגמר הענין. אבל בשבילנו אין זה כל כך פשוט. מה זאת אומרת קליטו נפל בבוץ? – האם זו סתם נפילה בבוץ? האם אין זה אומר משהו? האם אין בכך אות וסימן לאיזה דבר? – ומדוע בדיוק קליטו? – ודוקא עם צעצועים? – ובכלל, מדוע כל כך חשוב הענין? – הרי בבוץ נופלים בודאי המון אנשים בימים אלה, ולא כותבים על כך, ולא מקימים רעש כזה מסביב. ובכן, הנה נספר לכם מה הענין.
איננו רוצים לכתוב כאן את הביוגרפיה של קליטו. הרי זה טפשי. מי אינו מכיר את קליטו שלנו? – השפם הנחמד הזה, הבדיחות המיוחדות והבולטות שלו, העבר בתנועה... החנות שלו ברחוב "אוֶנִידָה דה מאיו", הקליינטים שנכנסו לקנות עניבות ויצאו עם שקל ציוני או "בונו פרו מחנה קיץ" של דרור... ואפילו אם כאן הוא כבר בן אדם אחר – מי אינו מכיר ויודע את ההבדל בין אז ועתה?
בסמכותי להגיד לכם שיש משהו אצל קליטו שאתם אינכם, יודעים ואינכם מכירים עדין. משהו פנימי, הקשור בעברו, וחלק ניכר מחייו והרגשותיו שאתם אינכם יודעים. רק עכשיו, אחרי ששוחחתי איתו באחד הרגעים הסנטימנטליים שלו, התברר לי שקליטו סבל,... סבל מאוד בחייוורק עכשיו הוא עומד להתפטר מסבלו.
לקליטו לא היו אף פעם צעצועים! – כנראה הוריו לא האמינו בהם. הם רצו שהוא יהיה רציני, אדם מבוגר טרם זמנו... קנו לו עניבות יפות, חליפות טובות, נעלים חזקות, אבל אף פעם לא קנו לו צעצועים. לא אוטו קטן, לא קרוסלה, לא קוביות, ולא בובה...
"אהה,... כל כך סבלתי מזה!" – אומר לי קליטו וכמעט בוכה – "תתאר לך: אף פעם לא אשכח מה שקרה לי לפני 15 שנה. היה חג המולד והעיתון בארגנטינה החליט לחלק צעצועים לילדי העיר. הם עברו בכל הרחובות, ומעל המשאיות זרקו חבילות צעצועים. סוף סוף הגיע כבר תורי – הרהרתי – היום יהיה לי צעצוע!... בובה!...
ברחתי מהבית ועמדתי שעתיים בפינת הרחוב וצפיתי... והנה הגיעה המשאית... הופיע בן אדם לבוש כמו סנט-קלאוס וזרק חבילה... וזאת היתה המכה הקשה ביותר בחיי!... פתחתי את החבילה ביד רועדת, הכנסתי את ידי, והוצאתי... עניבה וחגורה... כן חבר, בגלל זה קבלתי על אחריותי להקים במפלסים מפעל צעצועים. בובות, מכוניות וקרוסלות... אני אהיה אדמיניסטראטור, היד העובדת – הכל... כל הצעצועים יעברו דרך ידי... ואתה יודע, בחדרי יש לי כבר דוגמאות ראשונות, נסיונות ראשונים: אוטו משא אדום וכחול, סוס קטן ובובה בלונדינית..."
כן חברים, זהו הענין. יתכן שעכשיו תבינו מדוע כאן רעש גדול כל כך סביב המקרה שקרה אמש: קליטו נפל בבוץ וכמעט שנשברו כל צעצועיו שהוביל בתוך קופסה.
איחולי המערכת וברכותינו: שבקרוב יעברו דרך ידיך המון צעצועים, מכל המינים ומכל הצבעים!

אז מי הוא קֶליטו? לקליטו קראו בכלל עמנואל צַלֶס. קליטו זה כינוי שנגזר משוקולד ארגנטינאי. ככה לפחות סיפרה לי לייקֶה (לאה), אשתו. לייקה, סיפרה לי שהרעיון מאחורי מפעל הצעצועים היה תעסוקה להורים ולחברים שהיתה להם איזושהי הכשרה או נטייה לעבודה בעץ. קליטו רצה בכלל ללמוד ארכיטקטורה אבל למשפחתו לא היה כסף לממן את הלימודים והוא לקח על עצמו להיות פעיל בתנועת "דרור" (והיה מראשי הסניף הארגנטינאי בשנות ה40). כשהזדמן לו למצוא תעסוקה לחברים המבוגרים החליט ללכת אחרי נטיית לבו ולהקים מפעל לצעצועים חינוכיים. לייקה מספרת שקליטו אהב לצייר, וגם שהקים את הארכיון של מפלסים.

הכי התרגשתי כשלייקה סיפרה לי שקליטו נסע ללמוד איך לבנות צעצועים אצל נגרית מקיבוץ דורות... ואיך קוראים לנגרית מקיבוץ דורות? רייזי סטביסקי!!!

שימו לב למדור לצעצועים של הקיבוץ המאוחד - ול"קלפר" שהוא למעשה "הך פטיש":


ובעלון מפלסים 5/6/1953 נכתב:

חג השבועות - ביכורים... ושוב פרץ גל מחיאות כפיים: קליטו צלס הכריז על בכורי המפעל לצעצועים. שני אבות הביאו אותם. מר פישר ומר קוזניץ התקרבו בצעדים אטיים לבמה וידיהם עמוסות כל טוב בשביל הילדים: קוביות, בובות, עגלות. הילדים לא יכלו יותר להתאפק. הסתערו בכוח על הבמה וקשה היה לשופטים להדוף את ההתקפה.
ניסינו להסביר להם שבמפלסים לא יהיה מקום למעשי אלימות כמו במשקים אחרים, אבל דבר-אל-הקיר. חשבנו שזהו כבר הסוף של המסיבה. אך קרה נס: הופיעו אנשי הרפת והילדים נרתעו. דב ואליהו הביאו עגלה שחורה!
- עגלה! - זנקו הילדים וצרחו - עגלה ממש. יופי!
- חסרה רק הפרה שתלקק את ראשה ותתן לה נשיקה!


ואם יוצאי מזרח אירופה - אז במוזסוויל עדיין יוצאים עיתונים ביידיש... הנה קטע מהעיתון היידישאי בבואנוס איירס מספטמבר 1953 (תרגם חיים לוי מפורום יידיש באתר הפורומים תפוז):פאבריק פון הילצערנע קינדער שפליצייג
פון וואנעט קומט מיט אמאל צו אונדז דער געדאנק פון פאבריק פון קינדער שפילצייג? קיין ערנסטערע פראבלעמען און באשעפטיקונג קאן מען שוין נישט קריגן? איז פאראן דערביי א מאטיוו. אונדזער "עלטערן קאמיסיע" איז גאנצע נעכט געזעסן און שטודירט וואס פארא באשעפטיקונג קאן מען געבן די עלטערן פון חברים וואס זיינען שוין מיט אונדז און די וואס וועלן געוויס מיט דער צייט קומען, און וועמענס פיזישער צושטאנד איז נישט דווקא אזא וואס דערמעגלעכט זיי דורכצופירן א פיזיש מער אנגעשטרענגטע ארבעט, האבן מיר זיך פאראכט אין דער פאבריצירונג פון הילצערנע שפילצייג - בפרט נאך אז מיר פארמאגן א חבר געפאנגען א וואס איז פון דער נאטור צוגעפאסט אנצופירן מיט אזא ארבעט. האט זיך אנגעפאנגען פרשה פון פארשונגען, אונטערזעכונגען און באזוכן ביי ענלעכע פאבריקן; ארויסגעשיקט דעם חבר וואס האט אין בוענאס איירעס פארקויפט העמדער. צום פערפעקציאנירן זיך אין אזא מין פאבריק, בעיקר ביי די אדמיניסטראטיווע און קאמערציאליזירונג פראצעסן. און נאכדעם צום באנוצן זיך מיט די ספעציעלע מאשינען וואס שפעטער אביסל האבן מיר איינגעהאנדלט.

אנגעפאנגען האבן מיר אין א בלעכענעס צימערל פון. 8 קוואדראט מעטער און... צוביסלעך געוואקסן, סיי אינעם ארבעטס-פלאץ, אזוי גוט ווי אין די באשטעלונגען. עס איז נאך נישט דאס וואס מיר שטרעבן, אבער היינט צו טאג קריגן מיר שוין פערמאנענטע באשטעלונגען פון דער צענטראלע פון די קיבוצים, פון דער סביבה און פון פריוואטן מארק פון תל-אביב. דערווייל קריגן באשעפטיקונג פון דריי ביז פיר חברים און עס ברענגט אריין א געוויסע פרנסה פארן משק.


בית חרושת לצעצועי ילדים מעץ.

מאיפה הגיע אלינו, פתאום, הרעיון על בית חרושת לצעצועים? אי אפשר כבר לעסוק בבעיות ועיסוקים יותר רציניים? יש בכך עניין. "ועדת הזקנים" שלנו ישבה לילות שלמים וחקרה איזה מן עיסוק אפשר לתת לחברים המבוגרים. אלה שכבר נמצאים אתנו ואלה שעוד יגיעו עם הזמן ושמצבם הפיזי הוא לאו דווקא כזה שמאפשר להם לעבוד עבודה פיזית יותר. חשבנו, אם כן, לעסוק בייצור צעצועים מעץ – במיוחד לאור העובדה שיש אתנו חבר שמתאים מטבעו לעבודה כזאת. התחילה פרשה של חקירות, בדיקות וביקורים בבתי חרושת דומים. שלחנו את החבר שמכר בבואנוס איירס חולצות כדי להשתלם בבית חרושת כזה, בעיקר בתהליכים האדמיניסטרטיביים והמסחריים. ואחרי כן להשתמש במכונות המיוחדות שקנינו לאט לאט.

התחלנו בפחון של 8 מ"ר ולאט לאט צמחנו, גם במקום העבודה וגם בהזמנות. זה עדיין לא מה ששאפנו אליו אבל היום יש לנו כבר הזמנות קבועות ממרכז הקיבוצים, מהסביבה ומהשוק הפרטי בתל אביב. בינתיים מועסקים בזה ארבעה עד חמישה חברים וזה מכניס סכום מסוים למשק.


כשדיברתי עם חברי מפלסים רשמתי לי את שמות ההורים שהוזכרו ככאלה שעבדו במפעל. ואלו הם: סבא ידלין, סבא טננבאום, בובה וופניארסקי (שהיה נגר בהכשרתו), לאון ברנדר (שהכין כנראה צעצועים כבר קודם - וחזר לארגנטינה), ססר לויסמן (שהיה נגר מחברי הקיבוץ ועסק בחיתוך בעיקר לקוביות החלולות), סבא יהודה פיינרמן (נגר במקצועו), וסבא שור.

טייבה, בתו של סבא שור, סיפרה לי שסבא שור הגיע למפלסים מארגנטינה ב1954 ועבד במפעל מאותה שנה ועד מותו ב1967.למרבה הצער לא נשארו הרבה צעצועים מהמפעל. לאט לאט אני מבינה שמפעלים שלא החתימו את הצעצועים או סימנו אותם באופן ייחודי (לוגו, סמל או אפילו כיתוב כלשהו) - קשה מאוד לאתר צעצועים שלהם כיום. כנראה בגלל שאספנים לא יכולים לזהות בוודאות שהצעצוע נוצר במפעל מסויים או בשנה מסויימת - או בגלל שקל יותר לשכוח כשאין סמל....

אליהו (אליאס) הארכיונאי מצא שקליטו צלס תלה בארכיון את צללית הסוס שבתמונה (עם הכיתוב המקורי):
ואצל גלוריה בגינה במפלסים נמצאת המשאית הזאת (במצב די שברירי - ולא ברור מתי ועל ידי מי נוצרה):
אבל - אחרי חיפושים - מצאתי שבארכיון סטיבן שפילברג באוניברסיטה העברית יש רישום של סרט מ1957 ובו מפעל הצעצועים של מפלסים. אליהו מצא עותק של הסרט בארכיון ואלון שוסטר העלה אותו לרשת בשבילי. המפעל נראה שם לשניות בודדות. רואים בו שלושה אנשים מבוגרים (כנראה אותם אלה שבתמונה מתוך הספר שלמעלה) בונים רכבת מעץ.

חילצתי מהסרט כמה תמונות:
והנה הסרטון המלא שבו מופיעים לכמה שניות (החל באיזור ה6:48 דקות) הסבים העובדים במפלסים ב1956-7:


אז זהו. עכשיו גם למפעל ההורים הראשון בקיבוץ הדרום אמריקאי הראשון יש זיכרון ותיעוד. אני מקווה שבעקבות הרשימה הזאת יימצאו כמה צעצועים מהמפעל במצב טוב. רציתי עוד לספר שמפעל ההורים הבא הוקם גם הוא בקיבוץ דרום אמריקאי ב1970... בובזית קראו למפעל - ועליו אכתוב בפעם אחרת....

ותודות - לכל אנשי מפלסים - ובעיקר לאליהו לוין ויעל שוסטר שנענו להטרדות הטלפוניות שלי ביום ובלילה, ולבן של יעל - אלון שוסטר - שעזר לי להראות לכם את הסרט וגם קישר אותי לכל מי שצריך - ובעיקר התרגש איתי לשמוע על הקשר של המפעל לרייזי סטביסקי - קישור ששימח אותי מאוד-מאוד-מאוד....

תהנו!

11 תגובות:

 1. איזה יופי של סיפור הרפתקאות, אני כבר מכינה הזמנה לעותק מהספר שלך, בתנאי שיהיה חי, צבעוני, מולטי דיספלינארי ומרתק כמו הפוסטים שלך. ....

  השבמחק
 2. מקסים ומפעים כתמיד!
  1. יאללה, ספר, יאללה!
  2. אני רוצה, אבל ממש ממש, את המשאית הזאת מהחצר של גלוריה!

  גלי

  השבמחק
 3. לעינת היקרה, שאינני מכיר עדיין,
  חיבוק גדול -
  על הריגושים שחילצת לנו מתוך בויידמי חיינו.
  אלון

  השבמחק
 4. גלי - תעמדי בתור - גם אני רוצה את המכונית מהגינה של גלוריה... +:O)

  ואלון - תודה על רוח ההתנדבות ועל העזרה - זה לא מובן מאליו לעזור לזרים שמתקשרים כך סתם באמצע השגרה לשאול שאלות על מפעלים נשכחים...

  השבמחק
 5. עינת שלום,
  מרגש מאד. התרגשתי לראות את התמונות, צחקתי עד דמעות לראות את הסרט של טוניה.. זה נראה כמו הסרטים של בריה"מ לשעבר.. אבל מאחר ואני מזהה הרבה אנשים שם זה הופך לאישי ומרגש. אני זוכרת שהקרינו לנו לפעמים בחגים את הסרט הזה...
  מעבר לכל.. אבא שלי הוא קליטו צלס, והמפעל היה בבת עינו (עוד לפני הולדתי). בכל אופן הקוביות שנוצרו שם היו בפינת הקוביות בגנים לאורך שנים ארוכות.
  נהניתי מכל רגע. תודה
  פניה שפירו (צלס)

  השבמחק
 6. תודה פניה! - עכשיו שאני יודעת מי את אז אני מבינה שהייתי צריכה לחפש יותר מתחת לפנס... את במרחק הליכה ממני בכל יום חמישי... נתראה!

  השבמחק
 7. איזה יופי של קטע
  ממש נחמד לקרוא על מפלסים. אהבתי.
  תודה

  השבמחק
 8. שלום לך עינת
  כל כך התרגשתי לקרוא את הכתבה ולראות את הסרט
  שמי תמר שבח(רגב) הבת הבכורה שנולדה במפלסים לאחר עליה על הקרקע בשנת 1949
  אני זוכרת את מפעל הצעצועים והתרגשתי לראות את כל "הסבים" שכל כך אהבתי
  תודה
  תמר

  השבמחק
 9. יפה מאוד. אומנם לקח לי קצת לשבת ולקרוא את הכל אך היום שאני כבר 65 כיף לשבת ולראות שוב את דור המייסדים ואת האנשים שבנו את הארץ הזאת

  השבמחק

כל תגובה שתלמד או תוסיף מידע לנושא תתקבל בברכה. תגובות לא מכבדות או סתם קנטרניות ימחקו.