יום שני, 9 במאי 2011

משחקי מלחמה

הרשימה-בתמונות שאביא היום היא פרי רעיון של גלעד אלון, בנו של עזריה, שהזכיר לי זווית שצריך לתעד במתקני המשחק לילדים בקיבוצים. אספתי תמונות וסיפורים במשך כמה חודשים ואני חושבת שהיום, בתפר שבין יום הזיכרון ליום העצמאות, הוא היום המתאים לפרסום רשימה כזאת. הרבה מהתמונות ברשימה היום נלקחו מפרוייקט הדיגיטציה של בית יגאל אלון. חלק מהסיפורים נאספו מהרשת (מהאתר פְרֶש למשל - כאן, כאן, כאן, וכאן - ועוד ועוד) ומקוראים שחשבו גם הם כמו גלעד. 


בהרבה קיבוצים ישנם טרקטורים ומכונות חקלאיות בחצר-הגרוטאות ובמגרשי המשחקים.


אבל המלחמות והאווירה הכניסו לחצר הקיבוץ גם רוחות אחרות... רוחות מלחמה...

בשטחי הלחימה ובמגרשי הגרוטאות של הצבא נותרו הרבה טנקים, זחל"מים, קומנדקרים, מטוסים מסוגים שונים (ראו בקישורים לאתר פרש למעלה), ומכונות ירייה למיניהן.


אני זוכרת שבחצר הגן שלנו היה קומנדקר. מין גרוטאת ברזל ענקית שאם סוגרים את הדלתות אפשר לשבת בתוכה בשקט בשקט ולהריח את החלודה מתערבבת עם רקבובית של עלי סיגלון וצאלון... ליד הקומנדקר, למרגלות הגלגלים הקדמיים של האינטרנציונל האדום והחלוד, היה מנגנון מסתובב של מכונת ירייה (כזאת עם מנואלה חלודה). לא רחוק מהם עמד לתפארת - הטיל האדום. מכולם, בין הרימונים של גן רימון, עומד היום רק הטיל המחליד.

הנה גרוטאה כזאת ממעיין ברוך:
הכנסת גרוטאות מלחמה לחצר הקיבוץ החלה ממש בחצר הקיבוץ הראשון בעולם.... מרים זינגר כתבה אפילו ספר שעליו מצוייר הטנק של דגניה (הוצאת נ. טברסקי, 1951, איורים: חוה נתן):
והנה מרים זינגר עם ילדי דגניה יושבים על הטנק המיתולוגי...דן:
אשדות איחוד:ועוד אחד מאשדות איחוד:לכל קיבוץ יש סיפור משלו על קורות הגרוטאה הצבאית. בניר דוד נכתב על הגוף הפנימי של המסוק - "לילדים באהבה":
גם במשמר לילדים כיכבו מטוסים. לא תמיד מוזכר ההקשר הצבאי - אבל בד"כ הצבע, הצורה והשיר הנבחר מסגירים פטריוטיות... הנה שתי דוגמאות משל שמואל כץ:בית ניר (ותודה לשלומית):


גבולות:עין גב. על גוף המטוס כתוב "לילדי עין גב שי עובדי התעשיה האוירית לישראל יום העצמאות תשכ"ז":דפנה:ואם תהיתם איך מגיעה גרוטאת ברזל עצומה כזאת לחצר הקיבוץ - הנה סרט המתעד את העמדת המטוס של העוגן במקומו (וכדאי גם לקרוא את סיפור הבאתו להעוגן):דן:

מעיין ברוך:

שדות ים:
יד מרדכי:


מעוז חיים:בגבת הגדילו לעשות וכתבו את סיפור הפטריות שעשויות מחלקים של מוקשי ים:ובדומה לטיל שעמד ליד גן רימון - הנה חגיגות חנוכת הטיל של קיבוץ דן: לדן גלברט היתה פנטזיה שמשעשעת אותי גם היום. הקריקטורה התפרסמה ב1954 בבקיבוץ - ויש בה אמת וחזון...בחלק מהקיבוצים לא הצליחו להביא מטוס שלם... אז בנו מתקנים עם רמיזה... הנה אחד מכפר הנשיא:


ואחד מבית השיטה:


המתקן מבית השיטה כבר הופיע כאן פעם - כי לידו גר יעקב שרגא - אחיינה של פניה ברגשטיין. הקופסא שבידו היא קופסת המכתבים של פרוייקט ניגונים:


בספר "מתקני משחק בחצרות הילדים" ישנן דוגמאות והוראות הכנה למתקנים כאלה:


אשדות איחוד:


גבע:שער הגולן:


אשדות מאוחד:
גם כשלא בונים מתקן או מביאים גרוטאה צבאית - הילדים בונים בעצמם... לפעמים אפילו לצד גרוטאות קיימות... הנה כמה דוגמאות יפות:

לפעמים השטח מאפשר משחק מלחמה תוך כדי טיול:


ולפעמים זיכרון משחקי הילדות ממשיך יחד עם הילדים לצבא... והדמיון מתערבב במציאות....


שיהיה מעבר קל בין מלחמה לשלום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

כל תגובה שתלמד או תוסיף מידע לנושא תתקבל בברכה. תגובות לא מכבדות או סתם קנטרניות ימחקו.