יום שני, 30 במאי 2011

בבריכה טובים המים...

האמת שלרשימה הזאת קדמו כמה אירועים בסביבה הפרטית... פתחו אצלנו את הבריכה. פתחו ממש - בפעם הראשונה. פרוייקט משותף של ציבור גדול של אנשים. הבריכה משנה לנו את החיים האישיים והחברתיים באופן שקשה לתאר במילים: עצמאות. חופש. אוויר. שמש. גוף. מפגש. חברותא.

אז לכבוד האירוע חיפשתי תמונות, רשמים, שירים, ואפילו תכניות לבריכות בקיבוצים. והרי לכם רשימה בתמונות (מפרוייקט הדיגיטציה של בית יגאל אלון) מלוות בהגיגים   שמצאתי ובכמה הערות בודדות שלי.

תהנו!


ממש בהתחלה הרחצה היתה במקורות מים טבעיים ומלאכותיים שהיו באיזור. למי שנבוך מהעירום - רק אומר שהילדים שבתמונות כבר בטח מבוגרים למדי והעירום של אז היה תמים מאוד וחסר מודעות לעתיד לבוא ב2011 - אז בבקשה לא להתרגש מכמה טוסיקים....:


אחר-כך בא תורן של הבריכות הקטנות - בריכות השכשוך - או בריכות הפעוטות. כאן כבר ניסיתי לחפש מחשבה תכנונית - אבל בקושי בקושי מצאתי. דווקא דיברתי עם מתכננים ואדריכלים קיבוציים - אבל נדמה שהמחשבה התכנונית היתה מאוד מקומית. אם יש לכם מקור מעניין או ממש שרטוטים ורשימות בעלון או ביומן - אשמח לדעת!

מחשבה אחת כזאת בכל-זאת מצאתי במכון החגים - בעלון ליום הילד של בית השיטה (1958):


ובגרסת הפלסטיק והפיברגלס (שפעם עוד אכתוב על מקורה):מעלון רביבים:


 והעיסוק במים בימי הקיץ הוא עיסוק יומיומי - בבריכה, בחצר, בבוץ, בחול, ובכל מקום שבו מטפטפים מים:


ואחרי שהחליטו שגם לגדולים מגיעה בריכה - התחילו בונים (בשנות ה50-60) בריכות בכל מקום...
והמקום עם הנוף הכי היפה הוא בד"כ המקום שבו נבנתה הבריכה... או אולי זה רק נראה ככה עם השנים והתפתחות הנוי והעצים?...הפתיחה הראשונה - ואחריה הפתיחה השנתית - הן אירוע שאסור להחמיץ. לא בגלל הנאומים - אלא בגלל השמחה.גבעת-חיים איחוד

למי שלא יודע לשחות יש מצופים או אבוב...
ויש גם "מתנפחים" ממוחזרים וכאלה שממש נוצרו ככה:

ולמי שלא יודע לשחות יש גם שיעורי שחיה

ואחרי כל שיעור שחיה - מתחממים בריצה או על המשטח החם. היו גם חלוקי-מגבת שתפרו במתפרה:מי ששוחה ממש טוב מצטרף לתחרות או משחק כדור-מים. זה ספורט די נחמד...ולבריכה יש גם שימוש טוב בחורף. איפה עוד אפשר למצוא ראשנים? או אפילו שרשראות ביצי-צפרדעים שחורות שעדיין לא בקעו?
אז שתהיה עונת רחצה מוצלחת.... 
ותודה לבוני הבריכות. יחי!

11 תגובות:

 1. שוב אני נדהם, מתרשם ומתרגש מההיקף והאיכות. חזקי ואמצי, עינת! אשמח מאד אם תוסיפי לתמונות כיתוב: מקום וזמן.

  השבמחק
 2. איזה תמונות א-ד-י-ר-ו-ת !
  (יש סיכוי שתוסיפי איזה תמונה מאיזה קיבוץ/שנה? זה קצת חסר.)

  בהזדמנות זו אציין שכ"ילדת חופשים" בקיבוצים - אין לתאר כמה הבריכות בקיבוצים שונים שונות זו מזו. לא רק בצורתן, אלא בעיקר באווירה. זה נכון גם לקיבוץ בכלל, אבל בבריכה יש משהו שהכל מתנקז לשם - הבריכה היא מין תמצית שכזו של האווירה בקיבוץ המסוים.

  גלי

  השבמחק
 3. תודה גלי וניצן!

  חשבתי די הרבה על עניין השנים והמקומות - ואפילו על ציון שנה ומקום לקטעים המצוטטים - אבל איכשהו בריכה ומים נראו לי על-זמניים. זה מפתה לחשוב שתמונות הבניה הן מקיבוץ "כללי".

  יש לי מיקום מדוייק לכל תמונה ושנים באופן מקורב גם כן - אבל תודו שזה מסקרן לראות את התמונות גם בלי... אני מוכנה שיתחיל משחק ניחושים... +:o)

  השבמחק
 4. שימו לב שגם קרדיט לציירים לא נתתי (מאותה הסיבה) - אז כדי שיהיה כתוב בכל-זאת: שמואל כץ, מאיר מוזס, אילן מן, יוחנן סימון, אריה רוטמן.

  השבמחק
 5. לא -
  זה רק מתסכל כשזה בלי :( (מיקום, בעיקר).
  העם דורש מיקום!
  :)
  גלי

  השבמחק
 6. גלי - שימי לב לרשימות בתמונות קודמות... על האופניים למשל:

  http://tarbut-yeladim.blogspot.com/2010/12/blog-post_26.html

  אני נשארת בסרבנותי... מה זה יעזור אם יהיה כתוב הזורע, גשר, אשדות איחוד, חולתה, גבת, גבע, אפיקים, עין חרוד, בית זרע, גן שמואל, דן, דפנה, מעוז חיים... וכו. זה בערך ככה...

  השבמחק
 7. ושער הגולן, דליה, כפר הנשיא, ועוד הרבה הרבה....

  השבמחק
 8. כי כי כי
  זה מעניין איזה בריכה יש איפה.
  מאד!
  ולגלות אם אולי זו בריכה שהייתי בה במקרה או ששמעתי עליה;
  ואולי לנסות לזהות אנשים;
  ואולי יש תמונות של אותה בריכה מזוויות אחרות, ואז מעניין לחזור ולהשוות (אבל אי אפשר לשים לב לזה אם לא כתוב המקום);
  ו-
  ו-
  ו-
  בקיצור -
  זה פשוט משלים את התמונה. (תרתי.)

  גם הזמן מאד מאד (מאד מאד מאד) מעניין. אבל נתחיל במו"מ על המקום :).

  ו-
  אם לא לפעם הזאת, אז להוסיף מקומות+זמנים לתמונות פוסטים הבאים? אולי? פליז?

  ג.

  השבמחק
 9. גלי - אני מבטיחה להשתדל... איכשהו - גם לי יש עדיין התנצלות והסתרה של פינחת - אני חושבת שעדי נחמני היטיב לתאר את החשש והביקורת - כבר ב1955...

  השבמחק
 10. ועוד משהו שיעניין אותך במיוחד - בתמונה אחת כאן מופיע חיים ברקני מנגן באקורדיון על שפת הבריכה בשער הגולן. לעינייך בלבד. +:o)

  השבמחק
 11. וואי, פספסתי בזמנו את הפוסט על האופניים. חמור מאד. אביט בעיון בהמשך. אבל - מסקירה ראשונית - גם שם מבאס שלא כתוב באיזה קיבוץ כל תמונה! (יש! ניצחתי! :))

  ותודה על ברקני!!

  ג

  השבמחק

כל תגובה שתלמד או תוסיף מידע לנושא תתקבל בברכה. תגובות לא מכבדות או סתם קנטרניות ימחקו.