יום שבת, 29 באוקטובר 2011

ספרים חד-פעמיים ד' - ספר תלת-ממדי של מַרים ברטוב

בגן שלנו היה ספר שהקסים אותי מיד כשנגעתי בו. היו בספר "נצנצים" מסביב לדמויות והצבעים היו פסטליים רכים ונעימים עם ציור שמתבהר אל תור הדף ולא נגמר בקווי-מתאר חזקים. אבל הדבר שהקסים אותי במיוחד היה שכשהדף נפתח הסיפור קיבל חיים - הדמויות קפצו ונעמדו בתוך הבית או נסעו לטיול בכרכרה בתוך אחו עם עצים עומדים זקופים ודשא ירוק שמכסה את הגלגלים. כשהדף נסגר - כל התפאורה והדמויות חזרו באורח פלא לשכב בתוך הספר... הספר היה כמובן באותיות לטיניות והיה לו ניחוח של זרוּת מלומדת מארצות רחוקות.

ספרים תלת-ממדיים עבריים קשה מאוד למצוא. בתור חובבת הז'אנר שיש לה בבית ספרים כאלה ממקומות אחרים (כנראה בהשפעת אותו ספר מהגן) - מלבד כמה ספרים שטוחים שהדפים שלהם חצויים ומרמזים על הציור בדף הבא, ומלבד הדלת של מיץ פטל שמי שגזר אותה בצורה הנכונה יודע את סוד הדלת הכחולה... אין קלאסיקה תלת-ממדית בעברית.

לפני כשנה וחצי ביקרתי בביתן של מַרים ברטוב ובתה חנה (על הביקור סיפרתי כאן) ונדהמתי לגלות שמרים ברטוב הכינה בעצמה ספר תלת-ממדי חד-פעמי שלא יצא לאור מעולם. הספר משנות ה40 והוא בסגנון כל-כך מיוחד שקשה לי המחשבה שלא הפך לספר קלאסי נפוץ.

חלק מהתמונות היו עוברות יותר טוב אם הייתי מצלמת סרט בזמן הדיפדוף - אבל אז לא חשבתי על זה... אנסה להסביר ליד כל טריק תלת-ממדי מה רואים כשמפעילים את הידיות (אגב - הידיים ידי חנה - אני המצלמת). שימו לב לכיוון הפתיחה (שמאל לימין):ילדים עם כובעי טמבל יושבים באחו וקוראים את "שמלת השבת של חנהל'ה" (רמיזה לחנהל'ה ברטוב):


ובתוך הספרון מסתתרת גרסתה המאויירת של מרים ברטוב לשמלת השבת של חנהל'ה של יצחק דמיאל:בדף הבא ישנו "קסם" של העלמות הצבע האדום (נייר הפרגמנט האדום מעלים את הצבעים האדומים שבציור):ובדף שלאחריו יש סרגל מרובע שמראה בכל מצב ציורים אחרים:


רק בתים:רק חיות:


רק פרחים:


רק ילדים (שימו לב לנושא הלאומים השונים שמאפיין את כל היצירות של מרים ברטוב):


וכשהדף נחשף רואים שישנם הרבה מאוד איורים קטנים נוספים (יש גם סרגל לתחבורה, לדגלים ולציפורים):תאטרון בובות עם עלילה מתחלפת:


מורה בכיתה מלמד חשבון והתרגילים ניתנים להתאמה לתוצאה הנכונה:נופים מתחלפים מכפר לעיר:והסירות מתחלפות לאניות:


אנשים הולכים לספר פרועים ויוצאים מסופרים (גלגל מסובב את הדמויות):
חיות עולות לתיבת נֹח (אותו גלגל שלמעלה - מצוייר מצידו השני) - שימו לב לחיות שמתיישבות בתוך התיבה ולדמויות המתחלפות בחלונות:


והדף האחרון - שביל המספרים (מודבק לכריכה):הייתי רוצה ספר עברי תלת-ממדי כזה כחלק מהקאנון של ספרי הילדים. חבל שמרים ברטוב לא הוציאה עוד עותקים כאלה - ומזלי שנגעתי בספר כזה בעצמי!

ולמי שהספר מזכיר את תום זידמן פרויד ואת מסע הדג או את הצבעוניות של נחום גוטמן - גם אני חושבת ככה - וחבל לי שמרים ברטוב לא מקבלת את הכבוד הראוי שמקבלים שני האחרים.

זהו. תהנו!

5 תגובות:

 1. הגעתי בטעות... ונשארתי בכוונה.
  זה פשוט מקסים.
  יש לה עוד יצירות שכאלה?

  השבמחק
 2. יש לה דברים מדהימים. גם אני אוהבת אותה מאוד.

  השבמחק
 3. מקסים, זה כבר לא ארכאולוגיה, אלא ציד אוצרות! מרית

  השבמחק
 4. תודה מרית... כמו שהבנת אני נהנית מכל רגע. יש הרבה מאוד אוצרות למצוא!

  השבמחק
 5. פשוט נפלא.
  אוצר אמיתי ומרגש.

  השבמחק

כל תגובה שתלמד או תוסיף מידע לנושא תתקבל בברכה. תגובות לא מכבדות או סתם קנטרניות ימחקו.